Weekend majówkowy 2017 jest już prawie za pasem i warto było by nakreślić plany na te wolne dni, tym bardziej, że trzy dni urlopu dają nam w tym roku aż 9 dni wolnego. Bardzo wielu rodaków pewnie wybierze opcję grillowania oraz sączenia ulubionych koncernowych piw (z czego bardzo ubolewam). Ja natomiast, oprócz spędzenia tego czasu z rodziną oraz degustacji kilku sztosów, chciałbym wykorzystać ten okres aby uwarzyć dwa piwa na które już od pewnego czasu snuję plany. Będą to odpowiednio warki #3 i #4 (nie wliczam tutaj 2 warek zrobionych z brewkit’ów… myślę, że nie ma czego wspominać). W obu przypadkach będę starał się otrzymać około 20 litrów gotowego piwa. Dla każdego będę także chciał przygotować dedykowane etykiety, każde także otrzyma nazwę ale tutaj aukcja wśród znajomych i rodziny trwa :).

Pilsner

Pierwszym z piw, z racji doskonałych warunków pogodowych w piwnicy, będzie German Pilsner w wersji rodzimej (roboczo nazywam to piwo Polish Pilsner). Moim celem jest tutaj skorzystanie z typowego zasypu dla Pilsnera (bazując na słodach wyprodukowanych w Polsce) ale zrezygnowanie z niemieckich chmieli na korzyść polskich odmian. Zastanawiam się nad fermentacją cichą i dosypaniem odrobiny jakiegoś nowofalowego polskiego chmielu (np. Oktawia) w celu lekkiego złamania stylu ale prawdopodobnie zrezygnuję z tego pomysłu (zresztą wszystko tak naprawdę się okaże przy zlewaniu piwa na cichą i degustacji tego co powstało). Cały przepis na chwilę obecną przedstawia się następująco:

Słody
Pilzneński – 4 kg
Monachijski Typ I – 0,5 kg
Bestmalz Carmel Pils – 0,5 kg

Zacieranie
52°C – 5 minut
65°C – 45 minut
72°C – 15 minut
78°C – 5 minut (wygrzew)

Gotowanie
Chmiel Marynka – 15 g – 60 minut
Chmiel Marynka – 15 g – 45 minut
Chmiel Lubelski – 15 g – 10 minut
Chmiel Lubelski – 15 g – 5 minut

Drożdże
Mangrove Jack’s M84 Bohemian Lager – suche – 20 g

Fermentacja
Burzliwa – 2 – 3 tygodnie w ok. 10°C
Cicha – 2 – 3 tygodnie w ok. 5°C

Informacje
BLG: ~12
IBU: ~35
EBC: ~8 (barwa żółta, złota)

Przepis: https://brewness.com/pl/recipe/polish-pilsner/view

W przypadku tego piwa fermentacja jest dla mnie wielką niewiadomą, mam nadzieję, że dobra temperatura w piwnicy jeszcze chwilę się utrzyma i nie będę musiał kombinować ze wstawianiem fermentora do styropianowego pojemnika i sterowaniem temperaturą za pomocą zamrożonych butelek PET. Nie mam niestety pojęcia i doświadczenia ile potrwa fermentacja burzliwa i jakie będzie odfermentowanie, pewnie ostateczne decyzje podejmę po otworzeniu piwa po 2-3 tygodniach i sprawdzeniu BLG (sytuacja będzie rozwojowa). Chciałbym aby to piwo cechowało się umiarkowaną goryczką wraz z drugoplanowymi aromatami ziołowymi, kwiatowymi i odrobiną owoców (taki wiosenny Pils).

Dry Stout

Drugim piwem będzie klasyczny Dry Stout z wykorzystaniem polskiego chmielu na goryczkę, receptura przedstawia się następująco:

Słody
Pale Ale – 4,2 kg
Monachijski Typ I – 0,5 kg
Czekoladowy Ciemny – 0,25 kg
Jęczmien palony – 0,35 kg

Zacieranie
68°C – 60 minut
72°C – 15 minut
78°C – 5 minut (wygrzew)

Gotowanie
Chmiel Marynka – 35 g – 60 minut

Drożdże
Safale S-04 – suche – 10 g

Fermentacja
Burzliwa – 14 dni – ~18°C
Cicha – 9 dni – ~16°C, 5 dni w temperaturze ~10°C

Informacje
BLG: ~12
IBU: ~37
EBC: ~64 (ciemnobrązowy, czarny)

Przepis: https://brewness.com/pl/recipe/dry-stout-22/view

W tym piwie jest zdecydowanie dużo mniej niewiadomych, będę przechowywał fermentor w styropianowym pudle (w mieszkaniu) z 1-2 zamrożonymi butelkami PET. Doświadczenia z poprzedniej warki pokazują, że w taki sposób jestem w stanie utrzymać temperaturę w okolicach 18°C co powinno dać dosyć czysty profil smakowy. Fermentację cichą także planuję (chociażby w celu sklarowania piwa) i tutaj będę starał się obniżyć temperaturę do około 16°C, a na sam koniec jeszcze niżej (być może uda się zejść ~10°C). Chciałbym tutaj uzyskać czysty profil, bez zbędnych aromatów owocowych, to czego będę szukał w tym piwie to aromatu i smaku gorzkiej czekolady oraz umiarkowanej goryczki.

Co z tych planów wyjdzie to się okażę wkrótce… mam nadzieję stworzyć dwa fajne piwa, które znajdą uznanie wśród znajomych i rodziny :).

Podziel się...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page