Kolejna degustacja jest tuż za rogiem i chciałbym ją poprzedzić opisem i wyjaśnieniem mojej skali ocen. Przed stworzeniem pierwszej recenzji zastanawiałem się w jaki sposób oceniać piwo i jaką skalę przyjąć? Czy powinna to być skala szeroka (np. 1 – 10), czy może bardziej wąską (np. 1 – 5). Ostatecznie doszedłem do wniosku, że węższy zakres ocen lepiej będzie wyrażać moją opinię o danym piwie oraz będzie bardziej oczywisty. Uważam, że przy skali szerszej, granice pomiędzy poszczególnymi ocenami się zacierają i trudno jest odróżnić piwa oceniane na 7 lub 8 w skali 10-stopniowej. Postanowiłem przyjąć zakres 5-cio stopniowy, moja skala ocen przedstawia się w sposób następujący:

1 – zdecydowanie nie polecam

Piwo nieudane, z istotnymi wadami, nienadające się do picia lub powodujące zdecydowane negatywne odczucia, piwo „kanał” nadające się do wylania.

2 – nie polecam

Piwo poprawne, być może zawierające jakieś wady lecz ogólny odbiór piwa jest raczej negatywny.

3 – dobre

Piwo dobre, solidne, nieposiadające wad. Piwo takie można polecić znajomym i bez obaw spróbować jednak nie będzie się ono wyróżniało niczym szczególnym.

4 – zdecydowanie polecam

Piwo bardzo dobre, prawie idealne, które zdecydowanie warto polecić i którego warto poszukać w sklepach. Piwo być może „nie zwala z nóg” ale powoduje bardzo pozytywne odczucia.

5 – sztos

Piwo, które jest kompletne i „wyrywa z butów”, piwo unikalne czy wręcz unikatowe. Dzieło sztuki.

 

Podziel się...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page