Jakiś czas temu zaprosiliśmy naszych dobrych znajomych na kawę oraz ciasto. Na pytanie kolegi, jakie piwo kupić, odpowiedziałem aby mnie zaskoczył. W ten sposób moim oczom ukazało się piwo Specjal, można by powiedzieć „wspomnienie studiów”. Najpierw się przestraszyłem, że będę musiał to piwo wypić i zastanawiałem się jak wybrnąć z tej sytuacji. Okazało się, że oprócz Specjala, znalazło się także kilka piw z AleBrowaru, co uzupełniając moją Dobrą zmianą wystarczyło aby zaspokoić pragnienie tamtego dnia. Piwo włożyłem do lodówki i o nim zapomniałem… ale kilka dni temu pomyślałem sobie dlaczego by nie zrobić degustacji tego wykwintnego trunku?

Trochę z historii

Piwo Specjal pochodzi z Elbląga, gdzie tradycja browarnicza na terenach dzisiejszego miasta sięga wieku XIV, kiedy mieszczanie elbląscy otrzymali pierwszy przywilej warzenia piwa. Browar w Elblągu powstał dużo później, bo w XIX wieku jako Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski (Elbinger Aktien-Brauerei). W 1945 roku browar został zniszczony, jednak już w 1946 został odbudowany i wznowił produkcję. Piwo Specjal zostało wprowadzone w 1978 roku i był to Specjal Pils. Co ciekawe, wydaje mi się, że browar był najbardziej znany przez piwo EB, które zostało wprowadzone później, w roku 1993 i które swój sukces zawdzięcza sprawnej kampanii marketingowej. Mimo to, marka EB upadła i przez 12 lat była produkowana tylko na eksport. Specjal jest z nami od początku i na północy Polski jest najpopularniejszym piwem i największą marką regionalną w Europie.

Niech nie zwiedzie nas określenie „piwo regionalne”

Mimo, że mówi się, że jest to piwo regionalne lub marka regionalna to nie ma to nic wspólnego z browarami kraftowymi, czy rzemieślniczymi. Jest to cały czas wysoko odfermentowany lager przeznaczony dla bardzo szerokiej rzeszy konsumentów, uwarzony oczywiście według „tradycyjnej receptury” oraz z „najlepszych składników”.

Styl: Pale Lager
Nazwa: Specjal
Browar: Browar w Elblągu
Alkohol: 6,0% obj.
Ekstrakt: 12,5° plato
Słody: słód jęczmienny
Inne: kukurydza, jęczmień
Chmiele: ekstrakt z chmielu, chmiel
Drożdże: nie podano
Opowieść:
Specjal to piwo warzone według sprawdzonej receptury w Browarze w Elblągu, którego tradycje piwowarskie sięgają 1872 roku. Bogaty, szlachetny smak i wyraźna goryczka sprawiają, że Specjal to od lat ulubione i cenione piwo na Północy.

Dlaczego piwa koncernowe lub „regionalne” nazywane są „wysoko odfermentowanymi” lagerami? Przy założeniu ekstraktu 12,5° plato oczekiwałbym, że piwo odfermentuje do poziomu 2 – 3° plato (pewnie było by to jeszcze więcej ale przyjmijmy 2,5°). Poziom alkoholu w takim piwie (według kalkulatora) powinien oscylować w okolicy 5,4%. Tymczasem poziom alkoholu w piwie Specjal to 6%, a więc korzystając z tego samego kalkulatora piwo musiałoby odfermentować do 1,3° plato. Zastosowałem tutaj oczywiście uproszenia ale celem moim było pokazanie „tendencji” w piwach koncernowych.

Patrząc na skład, oczekiwałem słodowego aromatu i smaku oraz mało przyjemnej niskiej goryczki.

Degustacja

Od początku założyłem, że tego piwa nie dopiję, a jedynie przeprowadzę degustację. Na rynku jest mnóstwo dużo ciekawszych piw i po prostu nie miałem tutaj żadnego „ciśnienia” aby tego piwa nie zmarnować. Byłem niezmiernie ciekawy co zastanę w tym piwie po doświadczeniach z piwami kraftowymi.

Zaraz po otwarciu, prosto z butelki, nie poczułem nic specjalnego, aromat wydawał się alkoholowo – słodowy. Po przelaniu piwa do szkła, barwa była jasna, wpadająca w złoty kolor. Piana utworzyła się spora, jednak dosyć szybko ulegała redukcji. W aromacie ponownie nie pojawiło się praktycznie nic poza lekką nutą słodową, alkoholem oraz być może lekkim kwaśnym zapachem. W smaku totalnie nic się nie zadziało, ponownie wyczuwalny był lekki alkohol, mógłbym powiedzieć, że piwo upodobniało się do smaku gorzkiej wody. Goryczka okazała się średnia, raczej niezalegająca ale także niezbyt przyjemna. Wysycenie było wysokie i chyba za wysokie.

Barwa: jasne, jasne złoto
Piana: mała, drobno i średnio pęcherzykowa
Aromat: alkoholowy, lekko słodowy, kwaśny
Smak: alkoholowy, słodowy
Goryczka: średnia, nieprzyjemna, nie zalegająca
Odczucie w ustach: wysycenie wysokie

Moim zdaniem

Przeczytałem jedną opinię o tym piwie, że w smaku przypomina starą ścierkę i z przykrością muszę przyznać, że ten deskryptor bardzo dobrze oddaje jak smakuje piwo Specjal. Niestety ani w aromacie, ani w smaku nic się tutaj nie działo, jest to typowy „koncerniak”, który nie reprezentuje żadnej wyższej wartości. Próżno tutaj znaleźć fajne nuty słodowe, próżno tutaj znaleźć cokolwiek, co skłoniło by mnie w przyszłości aby ponownie po to piwo sięgnąć.

Ocena: 2 – nie polecam

Z racji tego, że piwo nie posiadało istotnych wad, trudno było mi dać ocenę 1. Piwo to nie cechowało się szlachetnym smakiem, co możemy przeczytać w „opowieści”. Niestety to piwo także nie zasługuje na miano Legendy Północy, co usilnie Grupa Żywiec próbuje nam wmówić swoją kampanią reklamową. Jeżeli macie ochotę na jasny lager lub pils, to zdecydowanie polecam coś z naszego rynku piw kraftowych, np. Pils Trzech Kumpli lub Doctor Brew Perfect Lager. W kategorii hit czy kit to piwo oceniłem jako „kit”.

Podziel się...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page