Nowe idzie!

Na scenie polskich festiwali związanych z piwem robi się coraz ciaśniej. Mamy wydarzenia ogólnopolskie jak np. Warszawski Festiwal Piwa czy Poznańskie Targi Piwne. Znajdziemy także bardziej lokalne imprezy jak chociażby Hevelka w Gdańsku (w której miałem okazję uczestniczyć). Praktycznie niemożliwe jest pojawienie się na wszystkich imprezach. Za przykład podam miesiąc czerwiec w którym naliczyłem 8 różnych wydarzeń, a lokalnych imprez jest pewnie jeszcze więcej! Na tą scenę próbuje wejść nowe wydarzenie One More Beer Festival, które jest planowane na 1-2 września 2017 roku w Krakowie. Nie mam wątpliwości, że będzie to impreza bardzo ciekawa z kilku powodów.

Bardzo dużo festiwali odbywa się w formule „zapłać za bilet i zapłać za piwo”. Oznacza to, że oprócz opłaty za bilet wstępu musimy także płacić za napicie się piwa. Z cenami bywa różnie, od około 8 do nawet 30 złotych za 0,5 l piwa. Patrząc na to, że na festiwalu jest zwykle od kilkudziesięciu do nawet kilkuset różnych piw, to spróbowanie wszystkich jest oczywiście niemożliwe. Browary wychodzą jednak naprzeciw i umożliwiają degustację 100 ml korzystając z własnego szkła lub udostępniając np. plastikowe kubki. Jest to fajna opcja jeżeli chcemy spróbować wielu różnych piw. Niestety zwykle jedna taka porcja jest wyceniana na około 5 zł, co w przeliczeniu daje minimum 50 zł za litr piwa!

Twórcy zdecydowali się na inną formułę

Na festiwalu będzie obecnych 30 browarów (10 polskich i 20 zagranicznych oraz polskie cydry). Planowane są 3 sesje, jedna w piątek i dwie w sobotę. Każdy browar na każdą sesję przygotuje dwa różne piwa, a polskie browary przygotują po 2 premiery zupełnie nowych piw. Pojedyncza sesja będzie trwała około 4 godzin i na każdą sesję będzie obowiązywał osobny bilet. Każdy uczestnik otrzyma przed wejściem kieliszek (50 ml) i będzie mógł testować piwo według własnych potrzeb. Patrząc matematyczne na sesję, spróbowanie wszystkich 60 „kranów” będzie wymagało wypicia około 3 litrów piwa, co można przeliczyć na około 4 minuty na jedną próbkę.

Sprzedaż biletów rusza w piątek 9 czerwca. Ceny wejściówek nie zostały jeszcze potwierdzone ale podczas wywiadu, który przeprowadził Tomasz Kopyra na Warszawskim Festiwalu Piwa, są szacowane na około 200 zł za pojedynczą sesję oraz około 500 zł za cały karnet (3 sesje). Płacąc 200 złotych za spróbowanie 60 piw (co moim zdaniem nie będzie możliwe) daje w przeliczeniu około 3,33 zł za 50 ml, czyli około 67 złotych za litr piwa.

Data: 1-2 września 2017
Nazwa: One More Beer Festival
Ilość wystawców: 30 browarów (10 polskich, 20 zagranicznych)
Ilość piw: 180 (60/sesja)
Średnia cena za 1 l: ~67 zł
Miejsce: Kraków (Kazimierz)

Moim zdaniem

Patrząc na formułę będzie to wydarzenie wyjątkowe. Ma to być festiwal dla piwnych geeków, który pozwoli spróbować piw, które nie zawsze są w Polsce dostępne. Ma to być także wydarzenie, gdzie oprócz piwa będzie ważny kontakt z ludźmi, ponieważ organizatorzy postarają się sprowadzić autorów i twórców poszczególnych piw, czy browarów. Wydaje mi się, że 4-5 minut na spróbowanie piwa to jednak trochę za mało aby skupić się zarówno na piwie jak i na ludziach. Patrząc na cenę to jest ona wyższa niż na innych festiwalach, jednak należy tutaj spojrzeć na fakt, że na imprezie mają pojawić się piwa wyjątkowe, co usprawiedliwia wyższe koszty całego wydarzenia. W dodatku, na sam festiwal planowanych jest tylko około 800 karnetów, co czyni tą imprezę wyjątkową i trochę niszową. O ile uda mi się kupić bilety, to z wielką ciekawością odwiedzę Kraków aby napić się kilku sztosów!

Podziel się...Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page